Šilumos gamybos procesas apima energijos šaltinių, tokių kaip gamtinės dujos, biokuras ar anglis, naudojimą šilumos energijai gaminti. Gamybos metu energija paverčiama šiluma, kuri vėliau tiekiama į pastatus per centralizuotą šilumos tiekimo sistemą.
Informuojame, kad vadovaujantis „Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėmis“ keisti senus radiatorius, gyvatukus ir pan. galima tik ne šildymo sezonu metu. Daugiabučio gyvenamojo namo buto savininkas, planuodamas pakeisti radiatorius, turi:
- Kreiptis į savo namo administratorių ar bendrijos pirmininką ir informuoti apie planuojamus atlikti darbus.
- Kreiptis į šildymo sistemų projektus rengiantį specialistą ar įmonę dėl paprastojo remonto aprašo (projekto) parengimo. Šis projektas reikalingas tam, kad būtų parinkti reikiamo galingumo šildymo prietaisai, nebūtų išbalansuota viso namo šildymo sistema. Taip pat būtina fiksuoti šildymo sistemos pakeitimus bei užtikrinti, kad nebūtų pažeisti pastato šildymo sistemos projektiniai sprendiniai.
- Radiatorius keičia namą administruojančios įmonės specialistai arba buto savininkas gali kreiptis į specialistą ar įmonę, turinčią teisę atlikti tokius darbus.
- Atliktų darbų atitiktį paprastojo remonto aprašui (projektui) privalo patvirtinti pastato valdytojas.
Šilumos tiekimo sistema apima šilumos gamybos įrenginius, šilumos perdavimo tinklus ir šilumos skirstymo sistemas, kurios užtikrina, kad pagaminta šiluma pasiektų gyventojus. Šiluma perduodama per vamzdynus, kurie yra izoliuoti, kad sumažintų nuostolius.
Jei pastebėjote, kad jūsų namuose nėra šilumos, pirmiausia patikrinkite, ar radiatoriai tinkamai veikia. Jei problema išlieka, rekomenduojame kreiptis į namo šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą vykdančią įmonę (prižiūrėtoją) arba namą administruojančią įmonę (administratorių).
Informaciją apie tai, kas prižiūri jūsų namo vidines sistemas, rasite ant mokėjimo pranešimų. Čia turi būti nurodomas prižiūrinčios įmonės adresas ir telefono numeris. Jei esate daugiabučių namų savininkų bendrijos narys, šią informaciją gausite iš savo bendrijos pirmininko ar administracijos.
Taip, galite reguliuoti šilumos suvartojimą savo namuose naudodami termoreguliatorius, kurie leidžia nustatyti norimą temperatūrą kiekviename kambaryje. Daugiau patarimų rasi Patarimų skiltyje žemiau.
Šilumos tiekimo tinklų priežiūra atliekama reguliariai, kad užtikrintų efektyvų sistemų veikimą. Priklausomai nuo tinklo būklės, gali būti atliekami planiniai ar avariniai remontai. Gyventojai apie suplanuotus darbus informuojami iš anksto.
Dėl subsidijų už šildymą galite kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybės Socialinės rūpybos skyrių. Daugiau informacijos rasite čia Dėl subsidijų už šildymą galite kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybės Socialinės rūpybos skyrių. Daugiau informacijos rasite čia (pasirinkite "Būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimas ir mokėjimas").
Kiekviena savivaldybė gali turėti skirtingus terminus, todėl rekomenduojame kreiptis kuo anksčiau.
Jeigu dėl kompensacijų kreipiamasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios mėnesio ar vėliau arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos visam šildymo sezono laikotarpiui, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę gauti kompensacijas.
Kompensacijas gali gauti socialiai remtini asmenys, pensininkai ir šeimos, kurių pajamos yra žemesnės už nustatytą ribą. Detalesnę informaciją apie tinkamumą ir reikalavimus galite rasti Vilniaus rajono savivaldybės internetinėje svetainėje (pasirinkite „Būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimas ir mokėjimas”).
Taip, nuomininkai taip pat gali kreiptis dėl kompensacijos. Dėl reikalavimų rekomenduojame pasikonsultuoti su Vilniaus rajono savivaldybės Socialinės rūpybos skyriumi.
Patarimai dėl šilumos taupymo
Šiluma – tai energijos forma, kuria kiekvienas iš mūsų turime pasirūpinti savo namuose, ypač šaltuoju metų laiku. Kaip ir daugelį kitų prekių ar paslaugų, šilumą reikia ne tik vartoti, bet ir taupyti. Nors mes neperkame šilumos tiesiogiai, tačiau jos vartojimas tiesiogiai veikia mūsų sąskaitas už šildymą. Todėl labai svarbu suprasti, kaip galime sumažinti šilumos nuostolius ir efektyviai naudoti energiją.
Kaip šiluma patenka į namus?
Šiluma nėra medžiaga, o energija, kuri keliauja iš šilumos šaltinio (pvz., šilumos tiekimo tinklų) į mūsų namus. Dažniausiai šilumai perduoti naudojamas vanduo, vadinamas šilumnešiu, kuris cirkuliuoja šildymo sistemoje. Net jei vanduo teka vamzdžiais be nuostolių, šiluma neišvengiamai prarandama, sklindant per sienas, grindis ir langus.
Šilumos taupymo būdai:
- Izoliacija. Svarbiausia, kad šiluma nepaliktų jūsų namų per nesandarumus. Gera sienų, langų ir durų izoliacija gali žymiai sumažinti šilumos nuostolius.
- Tinkamas šildymo valdymas. Naudokite termostatus ir reguliuokite šildymo temperatūrą pagal poreikį. Kambariuose, kuriuose nebūnate, temperatūrą galima sumažinti.
- Ventiliacija. Tinkamai vėdinkite patalpas, tačiau stenkitės tai daryti greitai, kad šiluma neišsisklaidytų. Ilgai atidaryti langai gali priversti šildymo sistemą dirbti intensyviau.
Viena iš pagrindinių šilumos netekimo priežasčių – prastai sandarūs langai ir durys. Pasirūpinkite, kad langai būtų tinkamai užsandarinti specialiomis guminėmis ar poliuretaninėmis juostomis. Jei stiklas įskilęs, pakeiskite jį, o sienos įtrūkimus aplink langus užglaistykite.
Radiatoriai turi būti laisvai pasiekiami šilumai sklisti. Neužstatykite jų baldais ir neuždengite užuolaidomis – taip šiluma pasiskirstys tolygiau visame kambaryje. Taip pat reguliariai valykite dulkes nuo radiatorių, kad jie efektyviau skleistų šilu
Žiemą, nakčiai nuleiskite žaliuzes ar užtraukite storas užuolaidas. Tai padės išsaugoti šilumą, nes žaliuzės veikia kaip papildoma izoliacija. Langų uždengimas naktį mažina šilumos praradimą.
Įstiklinti balkonai ir lodžijos apsaugo nuo šalto oro patekimo į vidų ir padidina kambarių temperatūrą. Jei įmanoma, įrenkite izoliuotas grindis – tai pagerins ne tik šilumos izoliaciją, bet ir garsui atsparumą.
Nepamirškite trumpai, bet intensyviai vėdinti patalpas. Kelių minučių skersvėjis pašalins drėgmę ir atnaujins orą, tačiau neprarasite daug šilumos. Vėdinimas padeda išvengti pelėsio ir pagerina oro kokybę. Taip pat vėdinant patalpas patartina užsukti radiatoriaus galvutę, taip išvengsite intensyvesnio radiatoriaus darbo ir didesnio šilumos srauto vėdinimo metu.
Laikykite lauko duris ir kitas laiptinės duris sandariai uždarytas, kad šaltas oras neplūstų į vidų. Plyšius po durimis galite uždengti specialiomis tarpinėmis, taip sumažindami šilumos nuostolius.
Dienomis, kai saulė šviečia, atitraukite užuolaidas ir leiskite saulės šilumai patekti į jūsų būstą. Saulės spinduliai natūraliai šildo patalpas ir padeda sumažinti šilumos poreikį šildymo sistemoje.
Už radiatorių įmontuokite specialius šilumą atspindinčius ekranus, kurie padės nukreipti šilumą atgal į kambarį, o ne išorę. Tai efektyvus ir paprastas būdas pagerinti šildymo sistemos efektyvumą.
Kai esate išvykę ar namuose praleidžiate mažai laiko, nėra reikalo šildyti patalpas taip intensyviai, kaip būnant namuose. Temperatūros sumažinimas leidžia efektyviau naudoti energiją ir taip sumažinti sąskaitas už šildymą. Galite įdiegti programuojamus termostatus, kurie automatiškai sumažins šildymą jūsų nesant, o prieš grįžtant sugrąžins norimą temperatūrą.
Miego metu kūno temperatūra natūraliai sumažėja, tad šiltesni miego drabužiai ar papildoma antklodė gali padėti komfortiškai išsimiegoti, net jei kambario temperatūra yra žemesnė. Naktinis šildymo sumažinimas padeda ne tik išlaikyti malonesnį klimatą miegamajame, bet ir taupyti energiją.
Ventiliatorių virš viryklės naudokite tik gamindami valgį, nes jis ištraukia šilumą.
Jeigu daugiabučio namo šilumos punktas yra neautomatizuotas, jo įrenginiai negali tinkamai reaguoti į lauko temperatūros pokyčius. Todėl juose efektyviai reguliuoti gyventojams tiekiamą šilumos energiją ir karštą vandenį yra sunku arba net neįmanoma. Tokio tipo sistema tikrai nepadeda taupyti šilumos namuose.
Automatizavus šilumos punktą, šildymo sistemoje automatiškai palaikoma vartotojo pasirinkta norima temperatūra. Taip pat galima programuoti individualius vartotojo nustatymus (pavyzdžiui, nustatyti žemesnę temperatūrą naktimis). Patalpos neperšildomos pereinamuoju metu – šildymo sezono pradžioje ir pabaigoje. Šiuo metu galima kreiptis dėl paramos šilumos punktų modernizacijai. Daugiau apie tai kviečiame sužinoti paspaudus šią nuorodą.