Daugiabučių namų atnaujinimas (modernizavimas)

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tikslai:
- Sumažinti daugiabučiuose namuose suvartojamos šiluminės energijos sąnaudas, pasiekiant ne mažesnę kaip C energinio naudingumo klasę, sumažinti daugiabučių namų gyventojų patiriamas išlaidas už suvartotą šilumos energiją, pagerinti šių namų gyventojų gyvenimo kokybę bei komforto sąlygas
- Užtikrinti, kad daugiabučiai namai atitiktų teisės aktuose numatytų esminių statinio reikalavimų visumą. Užtikrinti pastatų konstrukcinių elementų stabilumą bei gyventojų ir visuomenės saugumą
- Užtikrinti racionalų energetinių išteklių vartojimą ir sumažinti išmetamų, šiltnamio efektą sukeliančių, dujų kiekį
Jūsų daugiabutį namą atnaujinti (modernizuoti) - patogu, nes būsto savininkams patiems nereikia prisiimti jokių organizacinių ir kreditinių įsipareigojimų bei projektų įgyvendinimo rizikų.
Pirminės sąlygos dalyvauti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje:
- Programoje gali dalyvauti tik daugiabučiai namai (daugiabutis namas – tai trijų ir daugiau butų gyvenamasis namas, kuriame gali būti ir negyvenamųjų patalpų – prekybos, administracinės, viešojo maitinimo ir kitos).
- Daugiabutis namas turi būti pastatytas pagal galiojusius iki 1993 m. statybos techninius normatyvus.
- Daugiabutis namas turi būti neįtrauktas į nekilnojamojo turto paveldo registrą.
- Didžiausios šilumos energijos sąnaudos (min 150 kWh/m2/metus).
- Ne daugiau kaip 10% butų savininkų gali turėti daugiau kaip 60 dienų ne daugiau kaip 150€ viršijančių uždelstų įsipareigojimų nors vienai komunalines paslaugas teikiančiai įmonei arba daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojui.
- Turi būti priimtas preliminarus sprendimas dėl namo modernizavimo, pateikiant tai patvirtinančius susirinkimo protokolus su pritariančių butų savininkų parašais, sprendimas turi būti priimtas daugiau kaip 60% butų savininkų.
Šiuo metu būsto savininkai gali pasirinkti, ar įgyvendinti namo atnaujinimo projektą pagal Vyriausybės patvirtintą programą, ar pagal ją atitinkančias savivaldybių programas:
- Atnaujinimas daugiabučių namų administratorių ar bendrijų pirmininkų iniciatyva. Pagal šį modelį, daugiabučių namų atnaujinimas įgyvendinamas gyventojų iniciatyva per bendrijos pirmininką, daugiabučio namo administratorių ar daugiabutį administruojančią įmonę. Čia svarbi gyventojų iniciatyva ir sutikimas dalyvauti programoje. Daugiabučio namo butų savininkai programoje gali dalyvauti savo lėšomis arba kreiptis kredito į finansinę instituciją.
- Atnaujinimas savivaldybių iniciatyva. Savivaldybės savo iniciatyva atrenka neefektyviausiai energiją vartojančius daugiabučius namus (kai kuriais atvejais gyventojai pasiūlo neefektyviausiai energiją vartojančius namus) ir paskiria Programos administratorius, kurie įgyvendina šių daugiabučių namų atnaujinimą. Šio modelio esmė yra ta, kad būsto savininkams patiems nereikia prisiimti jokių organizacinių ir kreditinių įsipareigojimų bei projekto įgyvendinimo rizikų.
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa
Finansavimas
- Investicijų projektų įgyvendinimui reikalingomis lėšomis pasirūpins Vilniaus rajono savivaldybės tarybos paskirtas administratorius, tad gyventojams jokių kreditinių įsipareigojimų prisiimti nereikės.
- Lengvatinis kreditas, naudojant JESSICA apyvartinio fondo lėšas, gaunamas iš AB „Šiaulių bankas”.
- Gyventojams gaunantiems kompensaciją už buto šildymą renovacijos išlaidos kompensuojamos 100%.
- Parduodant butą viso įsiskolinimo padengti nereikia, tik atsiskaitoma už einamąjį laikotarpį priskaičiuotą sumą.
Reikalavimai
- Pagal statybos įstatymą išoriniams darbams suteikiama 5 metų garantija, vidiniams darbams (paslėptiems) - 10 metų garantija.
- Statybos rangovas būtinai turi būti apsidraudęs (kitaip nedalyvauja konkurse).
- Statybos priežiūrą atliks atskirai atrinkta įmonė.
- Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos įpareigota bent kartą apsilankyti statinio objekte darbų vykdymo metu ir priimant darbus.