Dažniausiai užduodami klausimai (D.U.K.) apie daugiabučių administravimą:

Gyventojų sukauptos lėšos yra naudojamos pagal tikslinę paskirtį – namo bendrojo naudojimo objektų (stogo, sienų, šildymo mazgo ir kt. konstrukcijų) remontui. Šie remonto darbai planuojami parengiant ilgalaikį planą, kuriame numatomi konkretūs darbai, lėšų kaupimo įmokos dydis, lėšų kaupimo trukmė ir kiti aspektai. Ilgalaikį planą ir apskaičiuotą kaupiamosios įmokos tarifą tvirtina butų ir kitų patalpų savininkai teisės aktų nustatyta tvarka. Pažymėtina, kad dalis sukauptų lėšų gali būti panaudojama ir nenumatytiems darbams, pvz., avarijų atveju atsiradusiems defektams ar inžinerinių sistemų gedimams likviduoti.

Kreiptis reikia į namo administratorių.

Už bendro naudojimo remonto darbus moka visi patalpų savininkai proporcingai jų turimo turto plotui arba iš namo kaupiamojo lėšų fondo.

Norint įsirengti kondicionierių daugiabučiame gyvenamajame name, kai kondicionierius tvirtinamas ant namo fasado būtina:
  • Turėti paruoštą projektą, remiantis statybos techniniu reglamentu „STR 1.05.01:2017“ ir atsižvelgiant į tai, kad yra keičiamas namo fasadas – daroma statinio rekonstrukcija (Mano būstas projektų neruošia, turite kreiptis į projektuotojus).
  • Raštiškas daugumos savininkų pritarimas darbams – administratorius organizuoja balsavimą, kai pateikiamas darbų projektas administruojančiai įmonei.
  • Statybos leidimas atlikti statinio paprastąjį remontą – norėdamas gauti leidimą gyventojas turi kreiptis į https://www.planuojustatau.lt/ ir pateikti projektą ir bendrasavininkų pritarimą
Kada privalomi leidimai ir savininkų sutikimai:
  • Įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų tvirtinimas ant pastato fasado, šlaitinio stogo ar ant pastato plokščiojo stogo, kai jos iškyla daugiau kaip 1 m virš plokščiojo stogo parapeto, laikomas pastato išorės išvaizdą keičiančiais darbais.
  • Montuojant naujus kondicionierius ar keičiant esamų kondicionierių vietą mieste ant daugiabučio gyvenamojo pastato išorinių sienų (fasadų), privaloma gauti butų ir kitų patalpų savininkų daugumos sutikimą (t. y. 50% +1 balsas) įformintą protokolu, taip pat privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), kurį išduoda savivaldybės administracija, kurios teritorijoje yra statinys.
Kada projekto ir leidimų kondicionieriaus montavimui nereikia:
  • Kai kondicionieriaus išorinis blokas pastatomas ant žemės ar daugiabučio namo balkono grindų kaip laikinas įrenginys, jo netvirtinant prie balkono plokštės, o fasade nedaroma skylė oro kanalui (gyventojų pritarimo irgi nereikia).
  • Jei montuojamas ant stogo, jis iškyla mažiau nei 1 m virš stogo parapeto, reikalinga schema, kurioje stogo vietoje bus tvirtinama, pro kur bus pravedami kondensato vamzdeliai bei laidai ir namo gyventojų pritarimas.
  • Pagal techninę specifikaciją kondicionieriaus blokas ant stogo gali būti dedamas tik tada, jeigu stogas sutapdintas, ne šlaitinis. Stogo būklę galima pasitikrinti pagal namo stogo techninę specifikaciją.

Mažoji renovacija – tai pastato ar jo dalių atnaujinimo darbai, kuriems nereikia didelių konstrukcinių pakeitimų ar sudėtingų leidimų. Ji apima tokius darbus kaip fasado kosmetinis atnaujinimas, stogo remontas, langų ir durų keitimas, taip pat kiti nedideli inžinerinės infrastruktūros atnaujinimo darbai.